Η σημερινή μέρα είναι της… κολάσεως! Φωτιές παντού και η Πολιτική Προστασία βρίσκεται στο πόδι κυριολεκτικά. Δυστυχώς ο αέρας είναι σύμμαχος σ αυτές τις περιπτώσεις και ο φόβος πάντα καιροφυλακτεί.
Σε επιφυλακή βρίσκεται και η Ραφήνα όπως και το Πικέρμι και οι γύρω περιοχές.
Γι αυτό και ο Αντιδήμαρχος υπεύθυνος πολιτικής προστασίας Αντώνης Παλπατζής μαζί με τον Άγγελο Χοβαρδά από το Πικέρμι βρέθηκαν στο Πυροφυλάκιο της Διώνης το μεσημέρι για να τσεκάροιυν την κατάσταση.