Πλήθος κόσμου παρέστη σήμερα στο Πικέρμι παραμονή του εορτασμού, του πολιούχου Αγίου Χριστοφόρου. Χοροστατούντος του Σεβασμιοτάτου Μητροπολίτου Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικολάου έγινε με λαμπρότητα, ο Μέγας Εσπερινός με την συμμετοχή των δημοτών αλλά και του Πολιτιστικού Συλλόγου Πικερμίου, το «Δεινοθήριο».
Ιδιαίτερα χρώμα στον εορτασμό του Αγίου Χριστοφόρου έδωσαν τα μέλη του Συλλόγου τα οποία φορώντας παραδοσιακές φορεσιές συμμετείχαν με άγημα που πλαισίωνε και ακολουθούσε την περιφορά της εικόνας του Αγίου μαζί με την Φιλαρμονική Ραφήνας.
Επίσης συμμετοχή είχαν και στην Αρτοκλασία υπέρ υγείας των μελών και των φίλων του συλλόγου.
Μετά δε, το τέλος του Πανηγυρικού Εσπερινού ακολούθησαν παραδοσιακοί χοροί στην πλατεία Αγ. Χριστόφορου.
Στον εορτασμό παρευρέθηκαν ο πρώην Δήμαρχος Γιώργος Χριστόπουλος, εκ μέρους του Δήμου Ραφήνας – Πικερμίου ο Γιώργος Κοκκόλης, ο πρώην βουλευτής της Ν.Δ Απόστολος Σταύρου και ο τοπικός σύμβουλος Άγγελος Χοβαρδάς.