Ξέσπασε η Τριγλία 4-2 τον Αστέρα Βάρης

Αυτή είναι η Τριγλία, κι έτσι μας αρέσει να παίζει. Μια ομάδα χάρμα οφθαλμών, ειδικά στο β΄ημίχρονο με ένταση, πίστη και νεύρο κατάφεραν να πα΄ρουν μια σπουδαία νίκη με 4-2 επί ενός στιβαρού αντιπάλλου. Ο Αστέρας Βάρης πάλεψε δυνατά, λύγισε όμως μπροστά στο πάθο των γηπεδούχων να πάρουν το ματς.

Όλοι ανεξαιρέτως οι παίκτες της Τριγλίας έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και αν εξαιρέσει κανείς ένα-δυο αμυντικά λάθη όλα δούλεψαν ρολόι. Με την νίκη αυτή οι κιτρινόμαυροι ξέφυγαν από την ζώνη του υποβιβασμού και πλέον κοιτάνε με… άλλο μάτι την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Παρά τις σημαντικές απουσίες των Βαγ. Τσέπα, Γκίκα και Ντούμπερετ λόγω τραυματισμών και καρτών, αλλά και την άτυχη στιγμή του Δημ. Σταπέλου που χτύπησε κι αποχώρησε μόλις στο 21΄, οι γηπεδούχοι τοοου Στάθη Ασλάνογλου που κάθησε και σήμερα στον πάγκο της Τριγλίας, ήθελαν το ματς κι αυτό φάνηκε από την αρχή. Και μπορεί στο α΄ημίχρονο το παιχνίδι να ήταν νευρικό, με μεγάλη ένταση, δυνατές μονομαχίες και να μην παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο, ωστόσο οι κιτρινόμαυροι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν και να πάνε με 1-0 στα αποδυτήρια. Ήταν το 45ο λεπτό όταν ο Βασίλης Μάντζιος επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο την ανοδική πορεία που έχει τον τελευταίο καιρό με την υψηλή απόδοσή του και με υπέροχη κεφαλιά σε εξίσου υπέροχη ενέργεια και σέντρα από δεξιά του Ζέκιο κάρφωσε την μπάλα στα δίκτυα των αντιπάλων.

10150644 10152900628718089 5202253954640406001 n

Μέχρι εκείνη την στιγμή είχαμε ένα καλό σουτ του Βεστάκη στο 8΄που απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Αστέρα, ένα καλό φάουλ του Χρυσάφη στο 15΄που δεν μπόρεσε να απειλήσει με το κεφάλι ο Σκαφίδας, την αποχώρηση με πρόβλημα στο γόνατο του πολύ καλού μέχρι εκείνη την στιγμή Δημ. Σταμπέλου στο 26΄ κι από μια για κάθε ομάδα ευκαιρία στο 32΄με τον Μάγγο και στο 38΄με τον Βεστάκη.

Στην επανάληψη το παιχνίδι πήρε φωτιά, είχε ρυθμό και πολλά γκολ. Με το ξεκίνημα φάνηκαν οι άγριες διαθέσεις των γηπεδούχων. Ο Βασ. Μάντζης ξαναχτύπησε στο 47΄και με δυνατό πλασέ έγραψε το 2-0. Ένα κόρνερ εκτελεσμένο άψογα από τον Χρυσάφη στο 50΄»έγλειψε» το οριζόντιο δοκάρι του γκολκήπερ Καλδέλη. Σο 51΄ανατράπηκε από δύο παίκτες μεσ την περιοχή ο Βαστάκης, ο διαιτητής δεν έδειξε την εσχάτη των ποινών, αντιθέτως έδειξε κίτρινη κάρτα στον επιθετικό της Τριγλίας.

10383635 10152900629873089 6051913226724704165 n

Στο 59΄ο Μάγγος εκμεταλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων και με κεφαλιά από κοντά έγραψε το 2-1, για να έρθει άμεσα η «απάντηση» από τους κιτρινόμαυρους στο 60΄με τον Βεστάκη. Ο Αστέρας ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 66’ με ένα φοβερό σε εκτέλεση γκολ του Νικολακόπουλου, όταν κρέμασε με ψηλοκρεμαστό σουτ τον Παππά.

Δεν το έβαλε κάτω η Τριγλία κι έδειξε πώς τίποτα δεν μπορούσε να τους σταματήσει. Στο 72΄σε κόρνερ του –ποιού άλλου- Χρυσάφη ο μεϊμάρογλου με το κεφάλι έκανε το 4-2 που έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ, αφού μέχρι την λήξη δεν σημειώθηκε καμμιά ευκαιρία και για τις δύο ομάδες. Στο 91΄επεδίωξς και πήρε την κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) ο Μεϊμάρογλου.

10385467 10152900628953089 2911348109223484820 n

Το τέλος της λήξης βρήκε παίκτες, παράγοντες και οπαδούς να γίνονται ένα κουβάρι. Ήταν τόση η ένταση και το πάθος των κιτρινόμαυρων που στο τέλος δεν άντεξαν και ξέσπασαν σε χαρές και πανηγύρια.

Οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα από την διαιτησία του Φωτόπουλου. Βοηθοί ήταν οι Νιδριώτης και Ταμάλης.

Τριγλία: Παππάς, Σταμπέλος (26΄Μάργαρης), Μεϊμάρογλου, Λαζούρας, Κότσι (92΄Βατίστας(, Σκαφίδας, Τσιούμης, Μάντζης, Βεστάκης, Χρυσάφης (90΄Συκάς(, Ζέκιο.

Αστέρας Β: Καλδέλης, Ιωακειμίδης (66΄Τσαφταρίδης), Μανδύλης (72΄Κουρουκίδης), Μαγγίνας, Μάναλης (84΄Κάλφας), Νικολακόπουλος, Γεωργιάδης, Μάγγος, Κωβαίος, Ντάλλας, Σωτηρόπουλος.